Maść z apteki a domowe sposoby na jęczmień

  1. Strona główna
  2. Maść z apteki a domowe sposoby na jęczmień

Na pewno każdy z nas słyszał chociaż o jednym domowym sposobie radzenia sobie z jęczmieniem. Opierają się one głównie na próbie rozgrzania miejsca występowania infekcji.

Najczęściej wykorzystywanymi sposobami są ciepłe okłady, napary z ziół oraz pocieranie jęczmienia złotą obrączką. Wszystkie te czynności mają spowodować rozgrzanie jęczmienia.

Popularne pocieranie powieki złotą obrączką rozgrzewa jęczmień, rozrzedza wydzielinę, uwalnia ją, przez co szybciej zmiana może się zagoić. Antybakteryjne działanie złota nie zostało potwierdzone, dlatego wybór kruszcu nie ma tutaj znaczenia, w tym przypadku chodzi po prostu o metal, który przewodzi ciepło.

Masowanie zainfekowanej powieki (nie mamy tutaj na myśli tylko masowania obrączką, masować można również palcem) powinno mieć odpowiedni kierunek, mianowicie masować powinno się w kierunku ujścia gruczołów, które znajdują się na brzegu powieki - w przypadku jęczmienia, który występuje na powiecie górnej, należy masować od góry ku dołowi, natomiast w przypadku infekcji powieki dolnej masaż należy kierować od dołu ku górze.

Ciepłe okłady można przygotować przy użyciu kompresów i czystej ciepłej wody. Często korzysta się  także z okładów z kompresów nawilżonych wywarem, na przykład z nagietka, świeżej pietruszki, zielonej i czarnej herbaty,  świetlika czy rumianku. Istotnym jest, aby pamiętać o możliwości bycia uczulonym, na któreś z wymienionych ziół, na przykład rumianek, oprócz właściwości przeciwzapalnych, słynie także z właściwości alergizujących.

W kwestii domowych sposobów obecnie zaleca się, aby stosować suche ciepło – jak już jesteśmy przy domowych sposobach, może to być przykładanie ugotowanego jajka do powieki (jajko bardzo długo zachowuje ciepło). To pozwala rozgrzać jęczmień, ale zapewnia też bezpieczeństwo, ponieważ suche okłady nie stwarzają idealnego środowiska dla rozwoju bakterii. A jak powszechnie wiadomo bakterie najłatwiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku i takie właśnie gwarantuje im używanie mokrych opatrunków.

Domowe sposoby na jęczmień mogą być skuteczne, ale ważne i istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. W przeciwnym wypadku sposoby te, zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Na przykład ugotowane jajko, używane jako ciepły okład, powinno być owinięte w wyjałowioną gazę, masaż powieki należy wykonywać zdezynfekowanymi dłońmi (najlepiej w rękawiczkach), a z okładów, z kompresów nawilżonych wodą bądź wywarem z ziół, zaleca się zrezygnować.

W walce z jęczmieniem warto sięgnąć po sprawdzone produkty z apteki. Są to preparaty bezpieczne dla wrażliwych z natury oczu, a oprócz bezpieczeństwa gwarantują także skuteczność.

Apteczne preparaty mają działanie antybakteryjne, co jest istotne ze względu na bakteryjny charakter jęczmienia. Ich używanie przynosi również ukojenie, niwelując występujący wraz z tą infekcją ból oraz swędzenie. Jęczmień to ropień, a zalegająca w nim ropa, dzięki preparatom z apteki, w łatwy sposób jest bezboleśnie rozrzedzana i usuwana. Docieranie substancji odżywczych w głąb skóry gwarantuje również regenerację naskórka oraz jego nawilżenie. Dodatkowo takie preparaty budują barierę ochronną, a jak wiadomo, jęczmień jest infekcją, która może nawracać.

Domowe sposoby radzenia sobie z jęczmieniem mogą być pomocne, kiedy nie mamy możliwości udać się do apteki. Ugotowane jajko, jako ciepły okład, może przynieść duże ukojenie. Jednak najbezpieczniejszy sposób oferują apteki, które w swojej ofercie mają preparaty o działaniach antybakteryjnych, wspierających proces regeneracji naskórka, przynoszących ukojenie w bólu i pozwalających zapobiec nawrotom infekcji.  

Źródła:

  1. Gmachowska K. (lek.), Jęczmień na oku – co stosować, ile trwa, czy jest zaraźliwy?, 06.03.2021, https://www.doz.pl/czytelnia/a15851                         Jeczmien_na_oku__co_stosowac_ile_trwa_czy_jest_zarazliwy (dostęp: 21.12.2021).
  2. Pogrzebielski A. (dr n. med.), Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka, 21.02.2014, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka (dostęp: 21.12.2021).
  3. Rudzki E. (prof. dr hab. med.), Uczulenie na rumianek, 15.11.2012, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/59354,uczulenie-na-rumianek (dostęp: 21.12.2021).
  4. Wyrwas A., Uważaj na dziwne porady dotyczące leczenia jęczmienia!, 23.01.2020, https://mlodyfarmaceuta.pl/?p=790 (dostęp: 21.12.2021).