Alergia oczu a jęczmień – na co zwrócić uwagę?

  1. Strona główna
  2. Alergia oczu a jęczmień – na co zwrócić uwagę?

Jęczmień na oku to dolegliwość, która może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Istnieją jednak pewne okoliczności i czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby. Jednym z nich są alergie dające objawy ze strony oczu – podrażnienie, łzawienie i stan zapalny powiek. Podpowiadamy, jak chronić oczy i zapobiegać pojawianiu się jęczmienia w przebiegu alergii.

Jęczmień na oku – częsta i kłopotliwa dolegliwość

Jęczmień na oku to choroba, którą często diagnozują lekarze i z którą styczność miało wiele osób, choć konkretne dane epidemiologiczne nie są znane [1]. Jest to ogólna nazwa stosowana na określenie ostrego stanu zapalnego na dolnej lub górnej powiece. Jęczmień na oku rozwija się najczęściej w wyniku zakażenia gronkowcem [1] i ma postać bolesnego guzka (pojedynczego lub mnogiego). Jęczmień dojrzewając na oku, przekształca się w torbiel wypełnioną ropną wydzieliną (pod żadnym pozorem nie wolno jej samodzielnie wyciskać ani usuwać!), który po kilku lub kilkunastu dniach pęka. Zmiana goi się samoistnie i nie pozostawia blizn [1], jednak w czasie gdy jest na powiece, sprawia spory dyskomfort, dolegliwości bólowe i wygląda nieestetycznie. Możliwe są również powikłania oraz nawroty choroby [1]. Na powstawanie jęczmienia narażone są między innymi osoby noszące soczewki kontaktowe, chorujące na łojotokowe zapalenie skóry, a także alergicy.

Alergia a jęczmień na oku – na czym polega związek tych dolegliwości?

Alergia to choroba, która spowodowana jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na czynniki neutralne dla zdrowych osób. Alergeny, czyli substancje powodujące reakcję uczuleniową mogą być dowolnego rodzaju: najczęściej są to pyłki roślin i drzew, sierść i inne wydzieliny zwierząt, jad owadów, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni, lateks oraz metale. W zależności od drogi, jaką alergeny dostają się do organizmu, wyróżnia się alergie wziewne i kontaktowe [2]. Częste są również alergie pokarmowe. Każdy z tych typów alergii, choć najczęściej dotyczy to alergii wziewnych, może powodować objawy ze strony oczu: łzawienie, świąd, podrażnienie i zaczerwienienie, czasem także obrzęk spojówek i powiek [3]. Objawy te sprzyjają zakażeniom bakteryjnym okolic oczu także dlatego, że mamy tendencję do pocierania powiek, by zmniejszyć uczucie swędzenia. Przy alergii częste jest również przewlekłe zapalenie brzegów powiek, co stanowi jeden z czynników ryzyka rozwoju jęczmienia.

Leczenie jęczmienia na oku przy alergii

Jeśli przyczyną powstawania jęczmienia na oku jest alergia, oprócz leczenia objawowego konieczne jest również leczenie przyczynowe, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby. Osoby z podejrzeniem alergii powinny zgłosić się do lekarza i wykonać testy, które pozwolą określić alergeny wywołujące reakcję uczuleniową. Koniecznie jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują reakcję alergiczną i zmniejszają stan zapalny [2]. Jęczmień na oku leczy się objawowo poprzez miejscowe stosowanie preparatów z antybiotykiem. W celu złagodzenia objawów można zastosować lipożel JęczmieńOff który wspiera naturalny mikrobiom skóry. Pomocne są również masaże powiek oraz ciepłe okłady – pozwala to udrożnić ujścia gruczołów łojowych znajdujących się w powiekach i usunąć wydzielinę, która sprzyja powstawaniu stanu zapalnego.

Profilaktyka – jak zapobiec jęczmieniowi na oku przy alergii

Nie ma stuprocentowej gwarancji, że unikniemy powikłań alergii takich jak zapalenie spojówek czy jęczmień na oku. Można jednak ograniczyć to ryzyko, stosując się do następujących zasad. Przy alergii dającej objawy ze strony oczu zaleca się:

  • nie pocierać oczu rękami, zwłaszcza brudnymi,
  • przepłukiwać oczy i powieki roztworem soli fizjologicznej,
  • stosować leki przeciwalergiczne,
  • unikać (w miarę możliwości) kontaktu z alergenami.

Stosowanie odpowiednich leków przeciwalergicznych, w tym kropli do oczu, jest niezmiernie ważne, ponieważ redukują one stan zapalny i uczucie świądu, a tym samym odruch pocierania swędzących powiek rękami. Pomocny będzie także lipożel JęczmieńOff, który dodatkowo ukoi powieki i przyczyni się do szybszej regeneracji skóry po zagojeniu się zmian na powiece spowodowanych zakażeniem.

 

Piśmiennictwo:

  1. Pogrzebielski A. Jęczmień na oku – przyczyny, jak się go pozbyć, czy jest groźny?, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,jeczmien-na-oku-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc-czy-jest-grozny, data dostępu 27.12.2023.
  2. Świerczyńska-Kępa M. Alergeny wziewne, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 27.12.2023.
  3. Bogacka E. Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek, data dostępu 27.12.2023.