Jęczmień wywołany makijażem: dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać?

  1. Strona główna
  2. Jęczmień wywołany makijażem: dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać?

Ropna torbiel na powiece, czyli jęczmień, nie tylko wygląda nieestetycznie, ale powoduje też spore dolegliwości bólowe i dyskomfort. Czy makijaż może przyczyniać się do powstawania jęczmienia na oku? Jakich kosmetyków używać i jak postępować, by zapobiec nawrotom tej choroby? Sprawdź!

Czym jest jęczmień na oku i co przyczynia się do jego powstawania?

Jęczmień na oku to ostry stan zapalny na dolnej lub górnej powiece wywołany zazwyczaj zakażeniem bakteryjnym gronkowcem [1]. Do zakażenia może przyczyniać się dysfunkcja gruczołów produkujących pot i wydzielinę łojową, które rozmieszczone są na brzegach powiek (gruczoły potowe Molla i gruczoły łojowe Zeissa) oraz po wewnętrznej ich stronie (gruczoły łojowe Meiboma). Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju jęczmienia zalicza się choroby takie jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, alergie i cukrzycę oraz przewlekłe zapalenie brzegów powiek [1]. Jęczmień na oku daje w pierwszej kolejności objawy bólowe w okolicy powieki. Następnie pojawia się niewielki bolesny guzek, któremu może towarzyszyć zaczerwienie i obrzęk powieki. Dojrzały jęczmień ma postać ropnej torbieli na powiece, która pęka po około tygodniu i goi się samoistnie [1]. W niektórych przypadkach jęczmień może przekształcić się w gradówkę, czyli nieestetycznie wyglądający, ale niebolesny guzek na powiece [2]. Gradówka w przeciwieństwie do jęczmienia nie ustępuje samoistnie i może utrzymywać się na powiece przez długi czas. Leczenie jęczmienia na oku obejmuje stosowanie ciepłych kompresów, rozgrzewające masaże oraz – miejscowo – preparatów o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Jęczmień na oku a makijaż – czy kosmetyki do oczu zwiększają ryzyko zakażenia?

Nie ma potwierdzonych dowodów, że kosmetyki używane do makijażu mogą powodować lub nasilać objawy jęczmienia [1]. Natomiast współdzielenie kosmetyków z inną osobą lub używanie przeterminowanych produktów zwiększa ryzyko rozwoju choroby. Pożyczając od kogoś używane kosmetyki, ryzykujemy zakażenie – osoba je stosująca może być w pierwszej fazie rozwoju jęczmienia, kiedy zmiany nie są jeszcze widoczne, ale choroba jest jak najbardziej zaraźliwa. Stosowanie przeterminowanych kosmetyków, a także takich, które powodują alergie, może natomiast przyczyniać się do podrażnienia brzegów powiek i przewlekłego stanu zapalnego, co jest jednym z czynników ryzyka rozwoju jęczmienia.

Czy jęczmień na oku można maskować makijażem?

W czasie, gdy na powiece rozwija się jęczmień, nie należy wykonywać makijażu oczu. Chodzi przede wszystkim o ryzyko przeniesienia zakażenia na gałkę oczną, ale także o to, że kosmetyki używane w tym czasie będą nadawać się w zasadzie tylko do wyrzucenia. Jęczmień jest zakaźny – bakterie wywołujące stan zapalny pozostaną na używanym kosmetyku i mogą spowodować powtórne zakażenie. Jeśli na powiece utworzy się ropna torbiel, czyli dojrzały jęczmień, pod żadnym pozorem nie wolno maskować go korektorem czy pudrem. Brak dostępu powietrza wzmocni stan zapalny, kosmetyki mogą też dodatkowo podrażnić powiekę. Nie należy ich używać także ze względu na możliwość zakażenia produktu chorobotwórczymi bakteriami, podobnie jak w przypadku kredek czy cieni do powiek. Zaleca się też rezygnację ze stosowania dotychczasowego opakowania kosmetyków takich jak krem do powiek czy płyn do demakijażu oczu, które również mogły zostać zakażone [1].

Jak zapobiegać zakażeniu i nawrotom jęczmienia na oku?

Aby zapobiec zakażeniu bakteryjnemu i powstawaniu oraz nawrotom jęczmienia na powiece, należy przede wszystkim stosować się do zasad higieny: nie dotykać okolic oczu brudnymi rękami, nie pożyczać kosmetyków i nie używać tych, które mogły zostać zakażone. Dobrym sposobem, by odbudować naturalny mikrobiom skóry powiek (dzięki czemu stanie się ona mniej podatna na zakażenia bakteryjne i grzybicze), jest stosowanie lipożelu JęczmieńOff, który nawilża powieki i chroni je przed niekorzystnym wpływem zewnętrznych czynników. Lipożel można również stosować w celu złagodzenia objawów jęczmienia na oku takich jak zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie powiek.

Piśmiennictwo:

  1. Pogrzebielski A. Jęczmień na oku – przyczyny, jak się go pozbyć, czy jest groźny?, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,jeczmien-na-oku-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc-czy-jest-grozny, data dostępu 27.12.2023.
  2. Pogrzebielski A. Gradówka (guzek na powiece) – jak powstaje, objawy, postępowanie i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/334925,gradowka-guzek-na-powiece-jak-powstaje-objawy-postepowanie-i-leczenie, data dostępu 27.12.2023.