Trądzik różowaty to choroba powodująca spory dyskomfort u dotkniętej nią osoby. Możliwe są również powikłania, a jednym z nich jest powstawanie jęczmieni na oku. Dlaczego tak się dzieje i jak leczyć tę chorobę oraz jak zapobiegać nawrotom jęczmienia przy trądziku różowatym? Przedstawiamy przydatne informacje i wskazówki.
Trądzik różowaty – przewlekła choroba skóry
Trądzik różowaty (łac. acne rosacea), w odróżnieniu od trądziku młodzieńczego, pojawia się u osób dorosłych, zwykle między 30. a 50. rokiem życia [1]. Pierwszy objaw to nagłe zaczerwienienie twarzy, w dalszym etapie choroby rumień występuje stale, przeważnie w okolicy nosa i na policzkach, mogą też pojawić się nieestetyczne „pajączki” naczyniowe oraz przerost tkanek (zgrubienia tworzące się zwykle wokół nosa) [1]. Mogą pojawiać się również krostki i grudki, głównie w środkowej części twarzy. Choroba spowodowana jest stanem zapalnym skóry, którego przyczyną mogą być zaburzenia pracy układu immunologicznego, zakażenia pasożytnicze lub bakteryjne, nadmierne opalanie i nadwrażliwość na promieniowanie UV, nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych lub uwarunkowania genetyczne [1]. Trądzik różowaty częściej diagnozuje się u kobiet, ale zdarza się on również u mężczyzn i ma wówczas zwykle cięższy przebieg [1].
Trądzik różowaty – jeden z czynników ryzyka rozwoju jęczmienia na oku
Przy trądziku różowatym charakterystycznym objawem jest przerost gruczołów łojowych i tłusta skóra [1]. Częste jest również zaczerwienie i podrażnienie oczu oraz brzegów powiek, które może przekształcić się w przewlekły stan zapalny [1]. Oprócz tego przy trądziku różowatym często pojawia się również łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oczu, uczucie ciała obcego pod powieką, światłowstręt, obrzęk i rumień powiek [1]. Dolegliwości te same w sobie powodują dyskomfort (mogą też pojawić się problemy z widzeniem), a dodatkowo zwiększają ryzyko ostrego stanu zapalnego powiek, czyli tzw. jęczmienia na oku. Jest to choroba w większości przypadków wywołana przez zakażenie bakteryjne gronkowcem [2]. W wyniku zakażenia rozwija się ostry stan zapalny, a jego objawy to bolesna grudka na powiece, która dojrzewając, przekształca się w ropną torbiel. Chorobie towarzyszy, oprócz dolegliwości bólowych, obrzęk i zaczerwienienie powieki oraz świąd. W niektórych przypadkach może pojawić się gorączka i ból gałki ocznej – te i inne niepokojące objawy (np. powiększenie węzłów chłonnych przy uszach) powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza [2].
Jak leczyć jęczmień na oku przy trądziku różowatym i jak zapobiegać nawrotom choroby?
Leczenie jęczmienia na oku w przebiegu trądziku różowatego jest takie samo jak w innych okolicznościach. Stosuje się ciepłe kompresy i masaż powiek, który pomaga udrożnić ujścia gruczołów zlokalizowanych w powiekach i usunąć nadmiar wydzieliny łojowej oraz – miejscowo – krople i maści z antybiotykiem [2]. Można zastosować również preparat o działaniu antybakteryjnym dostępny bez recepty – lipożel JęczmieńOff. Złagodzi on objawy stanu zapalnego takie jak zaczerwienienie i swędzenie powiek. Lipożel JęczmieńOff można stosować również w celu wsparcia naturalnego mikrobiomu skóry powiek oraz jej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, co może pomóc w ochronie przed nawrotom zakażenia. Nawracające jęczmienie na oku są dość powszechnym zjawiskiem związanym z chorobami skóry, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry i trądzik różowaty, zwłaszcza w fazie zaostrzenia objawów. Dlatego przy trądziku różowatym zaleca się unikać czynników mogących zaostrzyć chorobę, czyli ekspozycji na słońce, spożywania gorących dań i napojów (kawy, herbaty) oraz pikantnych potraw i alkoholu. Objawy trądziku różowatego mogą zaostrzyć również intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie kosmetyków powodujących podrażnienie skóry oraz gwałtowne emocje [1]. Unikanie tych czynników oraz stosowanie odpowiednich zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych zmniejsza ryzyko powikłań trądziku różowatego, w tym tworzenia się na powiekach jęczmieni.
Piśmiennictwo:
- Marek L, Wiercińska M. Trądzik różowaty – objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty-objawy-i-leczenie-jak-wyglada-poczatek-choroby, data dostępu 27.12.2023.
- PogrzebielskiA. Jęczmień na oku – przyczyny, jak się go pozbyć, czy jest groźny?, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,jeczmien-na-oku-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc-czy-jest-grozny, data dostępu 27.12.2023.